niedziela, 8 września 2013

Dieta dla dzieci i młodzieży


Właściwy sposób żywienia, czyli całkowite pokrywanie potrzeb energetycznych i żywieniowych rozwijającego się młodego organizmu, jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym dzieciom i młodzieży optymalny rozwój fizyczny i psychiczny oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Skutki nieprawidłowej diety
Niewłaściwie zbilansowana dieta dziecka może prowadzić do niedoboru wielu składników odżywczych. W konsekwencji wpływa to negatywnie nie tylko na jego zdrowie czy prawidłowy przyrost masy ciała i wzrost, ale także na rozwój emocjonalny i intelektualny, z czym związana jest zdolność uczenia się. Jedynie spożywanie różnorodnych produktów spożywczych i regularność posiłków będzie dla naszego dziecka gwarancją dobrego zdrowia oraz właściwego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Właściwa dieta – zasady
Prawidłowy rozwój dziecka zapewnia dieta, w której znajdują się wszystkie składniki pokarmowe, czyli białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Dlatego codzienny jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony, aby wykluczyć ewentualne niedobory składników odżywczych. Najlepiej jest, aby  spożywać 4–5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Bardzo ważny jest posiłek spożywany w szkole, kiedy dziecko w sposób szczególny potrzebuje energii do wytężonej pracy umysłowej. Dlatego też pamiętajmy o przygotowaniu drugiego śniadania do szkoły.

Kluczowe składniki odżywcze
Źródłem energii dla młodego organizmu powinny być węglowodany złożone zawarte w produktach zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych), takich jak: pieczywo razowe, makarony, płatki śniadaniowe czy kasze, które powinny być spożywane kilka razy dziennie oraz stanowić podstawę jadłospisu. W diecie  źródłem białka powinny być przede wszystkim produkty zwierzęce, takie jak: mięso, jaja, ryby i mleko, ponieważ są źródłem pełnowartościowego białka. Produkty te należy codziennie podawać co najmniej w dwóch posiłkach. Komponując jadłospis, nie można również pominąć co najmniej 3–4 porcji mleka i produktów mlecznych, które będą dostarczały odpowiedniej ilości wapnia – tak niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu kostnego młodego organizmu. Jedną porcję produktu mlecznego może stanowić szklanka mleka, jogurtu, kefiru lub maślanki, albo plaster sera. Należy zadbać o to, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa lub owoce, które dostarczają witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego. Każdego dnia młodzież powinna spożywać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (jedna porcja to jedno średniej wielkości warzywo lub owoc, albo też jedna szklanka soku warzywnego lub owocowego).

Kontroluj słodycze i fast foody
Szczególną uwagę w żywieniu powinniśmy zwracać na produkty, które należy kontrolować – są to: cukier i słodycze, a także słone przekąski oraz dania typu fast food. Słodkie przekąski i napoje powinny być ograniczone, ponieważ przyczyniają się do rozwoju otyłości i próchnicy zębów. Mogą również prowadzić do niedoborów żywieniowych, kiedy spożywane są między posiłkami, ponieważ zmniejszają apetyt dziecka na pełnowartościowe produkty. Wyeliminowanie z diety dziecka artykułów, które dostarczają jedynie pustych kalorii, jest działaniem prewencyjnym mającym na celu zapobieganie wystąpienia takich chorób, jak m.in. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze w wieku dorosłym Dlatego warto skusić się na domowe wypieki i dania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz